ДИВИНИ < НАЗАД
22-ри октомври 2016-та ще остане в историята на българския футбол като денят, в който нов вид за науката се роди от устата на спортен коментатор на мача Лудогорец - Локомотив :D Една специална птица - Черногуш гмуркач (Gavia arctica), рядък гост в нашата страна, влезе в световните футболни новини след като по време на футболния мач "кацна" по драматичен начин на терена в Разград. Спортният коментатор с изненада съобщи, че "патица" е кацнала на терена на стадион "Лудогорец Арена" и така се роди етикетът "лудогорската патица" за тази рядка морска птица, която всъщност няма нищо общо с патиците :D Вратарят на гостите се опита да подкани птицата да се премести от терена, но бе добре накълван и не постигна успех. Световните спортни агенции и сайтове излъчиха видео от интересния случай.
На следващия ден сутринта видео от инцидента бе изпратено и на ДЖ от ветеринарният лекар д-р Мирослав Тодоров и на мен веднага ми стана ясно, че птицата е в беда. Самото кацане си личеше, че е неочаквано за птицата и начинът по който стана беше страшен в моите очи, познавайки механизма на кацане и други някои неща, а и факта, че каца на такова място насред човеци беше направо потресаващ.
Моментално започнахме да търсим някой в Разград да отиде да разпита на стадиона какво е станало с гмуркача. Допускахме, че птицата e прибрана някъде и най-вероятно е потрошена. За щастие бързо намерихме човек - ветеринарният лекар д-р Марина Горбанова, която веднага отиде и дори успя да вземе инфо къде са оставили птицата. Оказа се че са я изнесли от стадиона и е оставена в тревна площ встрани от него. Следваше щателно претърсване на тревната площ, но птицата не бе открита. Беше минала цяла нощ и въобще не беше сигурно че е още жива или че е още там. Не се отказахме обаче и при второто претърсване д-р Горбанова я намери :)
Птицата пристигна още същата нощ при нас в Дивите Животни. Учудващо не беше зле пострадала от това ужасяващо приземяване, само пръстите на краката бяха разкървавени от ожулването в земята, но д-р Горбанова беше обработила раните още в Разград. Поради спецификата на тялото и най-вече това че краката са съвсем в задната му част, тя не може да излети от суша и просто е щяла да стои в треволяците до стадиона докато стане жертва на хищниците.
Това странно приземяване алармира за един сериозен проблем, известен в световен мащаб, а именно че силните светлини през нощта объркват мигриращите птици. В случая, гмуркачът летейки по тъмно е взел светлините на стадиона за отблясъци от вода и е решил да се приземи във "водата". За съжаление огромен брой птици всяка година се потрошават и загиват по този нелеп начин по време на прелет.
Видео от футболния мач: https://www.vbox7.com/play:e5dfa6b900
Пациентът Север прекара около седмица при нас, през което време бе добре подкрепен с витамини, обезпаразитен и обилно подхранен с риба, а апетит не му липсваше :) Странният му извънземен глас от време на време огласяваше клиниката, стряскайки със своята неочакваност.
Гмуркачите обитават северните морета и изключително рядко посещават нашата страна, само зимно време на прелет понякога се наблюдават по няколко броя от тях в нашите големи водоеми. В световен мащаб не са добре изучени все още, малко птици са опръстенени и няма много научни данни за техния живот и поведение. Предвид всичко това, срещата ни с тази птица беше особено вълнуваща. Дадохме му името Север като далечен полъх от севера.
Трябваше да помислим и как Север да бъде освободен, защото не всеки водоем е подходящ за такава птица. Правихме планове да отидем специално до морето да го освободим, но след консултации с българския учен Петър Шурулинков, разбрахме че понякога са засичани гмуркачи при преброяването на птици в язовир Искър, така че имахме и по-близък до София вариант.
Поради редките срещи с този вид, снимките от България са оскъдни, така че ни беше много на сърце да го снимаме добре при освобождаването. Д-р Мирослав Тодоров като един истински див фотограф измисли специална схема за освобождаването, за да не е от ръка и да не стресираме птицата.
И така... Рано рано сутринта по изгрев още и в страшен студ сме на язовир Искър с д-р Тодоров да пуснем "лудогорската патица". Моята роля е да задействам механизма за отваряне на кутията с птицата, посредством дърпането на канапа. Клекнала съм на няколко метра зад кутията, а фотографът д-р Тодоров е на съседен пясъчен нос залегнал да снима.
Всичко върви по план, отварям кутията, гмуркачът излиза спокоен и се плъзва леко във водата, след което започва великото къпане. Докторът снима, а аз стоя клекнала, но птицата плувайки минава от лявата ми страна и внезапно се насочва към сушата точно към мен. Аз се падам между птицата и фотографа и нищо друго не ми остава да направя освен да се сниша баавно в лепкавата кал, да си придърпам леко качулката на главата и да се престоря на голям камък. Получи се перфектно, птицата не се уплаши изобщо, излезе на брега на 3 метра от мен да се подсуши, а аз я гледах с половин очо настрани изпод качулката. Поседя 3-4 минути и пак влезе във водата да си продължи къпането. Ще разпознаете камъкът Любомила на една от снимките :D
Изпратихме Север в дивото опръстенен, но честно казано се надявам той да не даде информация на учените, защото това би означавало че ще е заловен пак от човеци - умрял или ранен. Изпратихме го с много надежда да не попада пак в беда, но и с огромното притеснение за всички птици, които стават жертви на човешкия свят, объркани от нашите съоръжения, постройки, светлини и др.
Сбогом, Север, лети!
Автор: Любомила Кривошиева
*** Това е само една от многото истории на невероятни същества, които можем да разкажем. Ако имате желание да ни подкрепите в усилията за спасяване на дивите животни, чиято съдба по една или друга причина е в ръцете на хора, можете да го направите чрез СМС с текст DMS DIVITE на номер 17 777. Благодарим Ви!
< предишна дивина