Влечуги < НАЗАД
Кога една сухоземна костенурка има нужда от нашата помощ
В България се срещат 2 вида сухоземни костенурки - Шипоопашата костенурка (Testudo hermanni) и Шипобедрена костенурка (Testudo graeca). Те дължат имената си на специфични за всеки вид външни белези:
1. Шипоопашатата костенурка обикновено има две надопашни щитчета, а шипобедрената – едно. Срещат се обаче изключения, така че този белег не сигурен.
2. Шипоопашатата костенурка има по дълга опашка (особено мъжките екземпляри) завършваща с рогов шип с притъпен връх. При Шипобедрената костенурка опашката до края е покрита с дребни люспи.
3. Шипобедрената костенурка има на задните повърхности на бедрата по една голяма конична рогова брадавица. Такава при Шипоопашатата костенурка липсва.
Независимо от вида на костенурката нашата намеса е нужна единствено когато животното е намерено извън естествената му среда, обект е на престъпление (продажба, притежание и др.) или е ранено.
ТИПОВЕ МЕСТООБИТАНИЯ
За сухоземните костенурки естествена среда са пясъчни дюни и брегове, обрасли с храсти или редки дъбови гори край Черно море, твърдолистни храсталаци, храстови формации в Източните Родопи, Сакар, Дервентските възвишения, Санданско-Петричката котловина, тревисти и степни съобщества на сухи варовити терени, на много места в ниските и хълмисти части на страната, сухотревни съобщества на силикатни терени и др.
За сухоземна костенурка не е естествена среда градската - парк или градина, както и нечий двор, градски или селски, освен ако самият двор не е в местообитанието на костенурките в дивата природа. Човешкият апартамент пък въобще.
ПОМОЩ ЗА СУХОЗЕМНА КОСТЕНУРКА ИЗВЪН ЕСТЕСТВЕНОТО Ѝ МЕСТООБИТАНИЕ
Ако сухоземна костенурка се намира в неестествена среда - селище, в градски парк, двор на къща или апартамент, необходимо е да уведомите Регионална инспекция за околна среда и води, Дивите Животни или Центъра за сухоземни костенурки на Фондация Геа Челония. Можете и направо да донесете при нас в София (Дивите Животни) или в Центъра за костенурки в с. Баня, община Несебър.
Ако сте в друго населено място, моля позвънете и ще се уговорим как да транспортираме. Всички костенурки, които попадат при нас в последствие се пренасочват към Центъра за костенурки, където най-добре ще се погрижат за такъв тип животно и след преценка на състоянието му то ще бъде лекувано, освободено в подходяща среда или оставено за размножаване в центъра.
Имайте предвид, че ако видите сухоземна костенурка от някои от двата местни вида в двор, заведение, къща или апартамент, това е сериозно законово нарушение, тъй като костенурките са защитени от Закона*, търговията с тях или излагането им като атракция е незаконно (*Закон за биологичното разнообразие Чл.38 (1), Чл.125 и Чл.129, както и Наказателен кодекс на Република България Чл.278в (3)). В случай, че притежателите на костенурката отказват да я предадат, сигнализирайте в съответната Регионална инспекция по околна среда и води (РИОСВ).
Ако попаднете на обява за продажба на костенурка в интернет, моля подайте веднага сигнал в Регионалната инспекция за околна среда и води (РИОСВ), подразделението в чиято територия попада населеното място, посочено като местонахождение на костенурката. Ако по някаква причина се притеснявате лично да подадете сигнал до РИОСВ, например човекът е Ваш съсед и има опасност от последващи конфликти, можете да подадете сигнал и към нас, а ние да предадем на РИОСВ и да действаме заедно с инспекцията.
ПОМОЩ ЗА СУХОЗЕМНА КОСТЕНУРКА В ЕСТЕСТВЕНОТО Ѝ МЕСТООБИТАНИЕ
Можете да помогнете на костенурка в естественото ѝ местообитание в случаите, когато животното пресича пътното платно или е в опасна близост до него. Костенурките обитават даден район и често пресичат опасни участъци, каквито са пътищата, за да стигнат от едно място на друго в пределите на района си.
Ако костенурката пресича пътното платно, първо се убедете, че няма видими наранявания. Ако всичко изглежда наред, правилният подход при подобна ситуация е да преместите костенурката извън пътя, в посоката в която е тръгнала, на достатъчно разстояние за да предотвратите риска от сгазване.
Най-доброто за животното е то да бъде оставено в неговата естествена среда и на познатото му място и дори отдалечаването на няколко десетки метра от там не е желателно.
В случай, че костенурката е ранена, била е блъсната или е претърпяла друг инцидент, незабавно се свържете с нас или с Центъра за костенурки, за да Ви бъдат дадени указания за първа помощ и да измислим как да стигне до нас възможно най-скоро.
Ако намерите бебе костенурка, имайте предвид, че колкото и малки и беззащитни да ви се струват, те са също толкова приспособени да оцеляват сами, колкото и възрастните. Не го взимайте само защото е малко и прекрасно, ще го лишите от нормалния му живот.
КОСТЕНУРКА В СТУДА
Ако намерите костенурка на открито през късната есен или зимата, непременно се свържете с нас или с Центъра за костенурки. Костенурките спят зимен сън и като всички влечуги телесната им температура зависи от тази на околната среда. Ако костенурка е навън в голям студ тя или има здравословен проблем или е гледана дълго време от човек и е загубила инстинктите си да се заравя.
В общия случай сухоземните костенурки зимуват от средата на октомври до март. При топли зими се наблюдават кратки "събуждания". Много рядко костенурките могат да излязат на повърхността през февруари и началото на март, във връзка с продължителни затопляния.
ОСВОБОЖДАВАНЕ НА СУХОЗЕМНА КОСТЕНУРКА
Ако сте отглеждали животното в дома си и сте осъзнали че не е редно или просто решавате, че повече няма да го гледате по някаква причина, не освобождавайте животното Вие. Нека непременно мине през Центъра за костенурки за преценка на състояние, инстинкти и поведение.
Много от отглежданите в дом животни са непригодни за оцеляване в природата и ще обречете костенурката на гибел ако просто я пуснете някъде. В Центъра за костенурки дори да преценят, че е негодна за освобождаване, поне ще се размножава.
Свържете се с нас ако имате нужда от помощ за транспортирането до Центъра за костенурки.
В никакъв случай не освобождавайте костенурка на място, за което не сте сигурни, че там се среща конкретния вид костенурка и това е естественото ѝ местообитание! Планината Витоша е неподходящо място за освобождаване на костенурка, както и градските паркове в София.
* * *
В заключение да обобщим, случаи, в които е оправдано да вземете костенурка, са ако бъде намерена извън естествената ѝ среда или ако е ранена!
Бъдете с повишено внимание в периода май-юли, когато е размножителния сезон и костенурките се готвят да снасят яйцата си. В този период не бива да се безпокоят или взимат костенурки без наистина основателна причина като някакво нараняване. Преди да предприемете някакви действия, молим да се свържете с Дивите Животни или Фондация Геа Челония!
Не забравяйте, че когато взимаме костенурка вкъщи, лишаваме природата от един защитен и застрашен от изчезване вид. Отнемайки я от естествената и среда, ние я лишаваме от възможността да оцелява и да се възпроизвежда, а когато става въпрос за възрастна женска костенурка, която достига полова зрялост и започва да се размножава на 13-14-годишна възраст, щетата е още по-голяма, защото всяка година тя би дала на природата по няколко малки, които на свой ред ще дадат по няколко малки и така в този район вида ще се запази.
"Спасявайки" по този начин костенурка от природата, помагаме единствено за разреждане на популацията и за намаляване на шансовете на индивидите да се срещат по-често.
Дивите Животни изказва благодарности на Фондация Геа Челониа за предоставената информация и съдействие в разнообразните случаи със сухоземни костенурки!