ДИВИНИ < НАЗАД
По това време на годината зачестяват сигналите за лисици, забелязани в града, които хора настояват да "махнем" и "върнем в естествената им среда", понеже "тук не им е мястото". Причина за по-голямата им видимост е, че по това време на годината младите започват да се разселват по нови места. Те са неопитни и невнимателни, затова и не всички ще оцелеят до размножителния сезон.
Причините за този тип реакции на хората са няколко - от страх, неувереност и наслоени с години погрешни твърдения за лисиците, до притеснения за тяхната безопасност сред толкова много хора и такава недружелюбна за по-едро и видимо животно среда.
Лисици от много години си обитават и градовете, но в последните години популацията на градските лисици нараства, понеже малки, родени в суматохата на града, го приемат за нещо нормално и си остават тук, не се преселват към по-диви места.
Лисицата е много адаптивен вид и лесно свиква на поднесената наготово храна в градовете, около кофи за боклук и заведения за хранене, а и доста храна се оставя за бездомни животни.
Ние също бихме предпочели да няма лисици в града, защото това ги среща с куп неестествени проблеми и като цяло никак не ми допада идеята диви животни да се хранят с човешки отпадъци и да са подложени на всичките опасности на инфраструктурата в града. Но нещата не може да се променят. Изселване на един индивид не води до нищо, защото освободената ниша веднага се заема от друг, не са единични индивиди в града и няма как да се спре този процес. Докато има условия за този вид да оцелява определен процент от популацията му в града, ще го има и него тук.
*
Лисиците в градовете не са нещо по-различно от кучетата. Не живеят за да нападат хора, не хапят без причина, а само ако са в безизходица и някой се опитва да хваща. Не убиват котки и кучета, за да се хранят с тях, но ядат вече мъртви по друга причина животни. Има случаи, в които може да се стигне до това лисица да убие котка или малко куче, но това са изключения - животните от различни видове имат взаимоотношения и е нормално понякога те да ескалират.
Лисиците не са специален разносвач на бяс. Доказан случай на бяс в България няма от 2014г и реално всички бозайници могат да са преносители на бяс, не само лисиците. Не е изключено отново да се случи да се появи болно животно, но категорично е погришно всяка лисица, която човек види, да смята, че е болна от бяс. Погрешно е схващането, че ако лисица не се страхува от човек, значи е с бяс.
Лисиците са един от естествените начини да се намали популацията на плъховете в градовете.
Не ги хранете, за да не се задържат на определени места на хранилка. Не посягайте да ги пипате. В затворените комплекси не оставяйте отворени вратите и прозорците на приземните етажи, за да не влизат животни вътре. В относително спокойните оградени дворове на тези комплекси често се заселват лисици.
Най-общо казано, да спазвате здравословна дистанция, както с всяко едно друго диво животно в града, е полезно и за животното и за Вас поведение. И време е да свикнем вече, че лисици има в градовете местни, а не дошли от някъде другаде.
< предишна дивина следваща дивина >