Диви пациенти < НАЗАД
Когато се излюпят, сухоземните костенурчета обичайно остават няколко дни в почвата, след което разравят и излизат на повърхността. Скоро след това те отново трябва да се заровят за зимния сън, и ще излязат чак напролет, когато времето се затопли.
В периода след излюпването те са изключително уязвими, защото черупката е мека. Голяма част от костенурчетата не оцеляват, защото са много мънички и са лесно достъпна храна за други животни, но в дивата природа това е естествен процес.
Често се случва, обаче, по време на разходка куче да надуши и разрови гнездото, да нагризе яйцата и малките костенурчета. Наблюдавайте животните си по време на разходка и ако твърде много се ангажират с ровичкане на някое място, не им позволявайте да унищожават дивачета. Домашните ни животни (кучета и котки), както и скитащите потомци на домашните кучета и котки, не са част от природата и тяхната намеса в нея не е част от естествения отбор.
Ако намерите миниатюрно костенурче на обичайно за костенурки място, не го взимайте за домашен любимец в порив да го "спасите". Да "спасиш" някого от това, което е напълно нормално за неговия вид и поведение, изобщо не е спасяване, а пленяване. Истинският живот на костенурчето е в дивото, въпреки опасностите. Ако се чудите дали мястото е обичайно за костенурки, консултирайте се с Център за рехабилитация и размножаване на сухоземни костенурки и те ще Ви посъветват за конкретния случай как да постъпите.
Освен че законът забранява задържането и отглеждането на нашенските видове костенурки в домашни условия, така най-често хората повреждат костенурките, вместо да им помогнат, и често го осъзнават години след това, ако въобще го осъзнаят.
< Предишен случай Следващ случай >